Ilyen még nem volt: ukrán tengeri drónok csaptak össze orosz helikopterekkel és repülőkkel! (VIDEÓ)
Kijev szerint képesek legyőzni az orosz haditengerészetet.
Nem egyszerű a vágóhídra küldeni embereket – erről beszélt Artem, a toborzótiszt a The Telegraph című lapnak, aki pontosan tudja, mennyire gyűlölik az emberek.
Nyitókép: Narciso Contreras / AFP
Artem minden reggel munkába indul otthonából, valahol Ukrajna háború sújtotta keleti részén, mint az ország rettegett toborzótisztjeinek egyike – kezdi tudósítását a The Telegraph.
A napi eligazítás után csapata eldönti, hol fognak dolgozni aznap: egyesek kávézókba, éttermekbe, mások éjszakai klubokba mennek – bárhová, ahol harcképes korú férfiak előfordulhatnak.
„Néha olyan, mintha sarokba szorított patkányokkal foglalkoznánk” – mondta Artem, miközben elmagyarázta, hogyan kényszeríti célpontjait furgonokba, majd toborzóközpontokba.
A férfiak sokszor a járműben is küzdenek, és fenyegetőznek, hogy bosszút állnak rajtuk vagy családjukon.
Ukrajna hadserege súlyos létszámhiánnyal küzd, miközben az orosz hadsereg a háború kezdete óta a legnagyobb ütemben halad előre.
Az ország túlélése attól függ, hogy Artem csapata milyen gyorsan tud elég embert a frontvonalra küldeni. Artem, aki kérte, hogy valódi nevét és szülővárosát ne hozzák nyilvánosságra, a Területi Toborzó és Szociális Támogató Központ (TCC) munkatársa – ezt sem barátainak, sem családjának nem mondaná el.
Ezt is ajánljuk a témában
Kijev szerint képesek legyőzni az orosz haditengerészetet.
A TCC munkája a brutális sorozásos videók miatt kerül nap mint nap reflektorfénybe.
A vészhelyzeti toborzás macska-egér játékká vált, ahol az online csoportokban terjedő bejegyzések figyelmeztetik a katonai szolgálatot elkerülni próbáló férfiakat.
A The Telegraph beszámol arról, hogy Artem és társai naponta tartanak eligazítást, majd szétosztják egymás között a város különböző területeit. Néhányan katonai ellenőrzőpontokon állomásoznak a város be- és kijáratainál, míg mások az utcákon járőröznek, és minden férfit megállítanak, akivel találkoznak. „Egyes csoportok járművel járják a várost, állandó keresési üzemmódban” – nyilatkozta Artem.
A toborzótisztek piacok bejáratánál, parkokban, kávézókban, gyárak környékén vagy más munkahelyek közelében dolgoznak.
Artem elismerte, hogy célokat kell teljesíteniük, és hozzátette: „az alacsony létszám miatt most már szinte mindenkit ellenőrzünk”.
Ezt is ajánljuk a témában
A kijevi férfi a Free Press hasábjain arról írt, hogy az ukránok már nem tudják miért harcolnak, és elegük van a háborúból.
A toborzott férfiakat katonai orvosi vizsgálatnak vetik alá, és akik megfelelnek, azokat kiképzőközpontokba küldik, hogy felkészüljenek a frontvonalra.
Korábban megengedték nekik, hogy hazamenjenek csomagolni, de az utóbbi időben sokan eltűntek, és nem jelentkeztek vissza. „Néha a telefonjaikat is el kell vennünk, attól függően, hogy milyen a helyzet” – mondta Artem.
Egyes férfiak családtagjai napokig nem tudják, hol vannak szeretteik, és az Instagramon vagy Telegramon próbálnak információkat szerezni.
Ezt is ajánljuk a témában
A hasonló sérüléseket szenvedett ukránok a nemrég bevezetett szabályváltozásoknak köszönhetően már bevethetőek a fronton és besorozhatóak az ukrán hadseregbe.
Artem, aki másfél éve dolgozik a TCC-nél, azt mondta, hogy eleinte együttérzést érzett célpontjai iránt, de idővel ez elmúlt. „Megtanultam kontrollálni az érzelmeimet a munka során. Ez már csak egy munka számomra” – mondta, hozzátéve, hogy „mindig van egy érvem: vagy ők, vagy én”.
Artem úgy véli, jobb a TCC-nek dolgozni, mint elrejtőzni előle, de munkája súlyos dilemmákat vet fel egy háború árnyékában, amely az emberek legmélyebb félelmeit hozza felszínre.
Erőszakos videó a sorozásról: